View this email online
Resurse pentru slujire #234
7 martie 2022
banner
Update #7
Mesaj important pentru comunitatea adventistă din țară și diaspora —
Acte expirate
În contextul crizei actuale am dori să fim proactivi.

Dacă aveți acte expirate (pașaport, buletin etc.), programați-vă telefonic sau electronic la consulate pentru reînnoire.

Pentru copiii dumneavoastră care sunt într-o situație asemănătoare sau nu au certificate de naștere, urmați același procedeu.

Nu știm ce ne rezervă viitorul. Când apar urgențe lucrurile se pot complica.

Cu dragoste frățească,
Dragoș Mușat
Director Comunicare și Relații Publice Uniunea de Conferințe
Comunicat pentru produse cu iod
Decizie Consiliul Uniunii Europene
Directiva protectie temporara
Măsuri in caz de accident nuclear
 
banner
Ucraina
🇩🇪 🇺🇦 In atenția refugiaților ucraineni care doresc sa ajungă în Germania
În urma mai multor discuții purtate cu autoritățile germane locale am o veste extrem de importantă și bună pentru cetățenii ucraineni care doresc să ajungă în Germania și să se stabilească aici.

🇺🇦 Odată ajunși în Germania, NU SOLICITAȚI AZIL!

Cetățenii ucraineni se află într-o categorie specială de refugiați, care conform paragrafului 24 a legii germane, beneficiază de drept de ședere limitat (un an, cu prelungire până la 3 ani), urmează procedura de înregistrare la autorități și pot să înceapă imediat munca.

Statul german vă asigură cazare și drept de muncă, imediat.

Pentru orice informații și clarificări vă rog să nu ezitați să mă contactați.
📞 004915163405054
E-Mail : anca_cozmuta@yahoo.com

Împreună cu prietena mea Carina Constantinescu Matita Chis, vorbitoare nativă de limba ucrainiana, autoritățile germane locale și eu (traducător autorizat pentru limba germană) stăm la dispoziția cetățenilor ucrainieni interesați, cu absolut tot ce înseamnă "statut de refugiat ucrainian".

Munca noastră este VOLUNTARĂ!! (plata în ceruri 😇)

Împreună reușim!

Traducerea

🇩🇪🇺🇦 До уваги українських біженців, які хочуть потрапити до Німеччини‼️

Після кількох обговорень з місцевою владою Німеччини я маю надзвичайно важливу та гарну новину для громадян України, які хочуть приїхати до Німеччини та оселитися тут.

🇺🇦 ️ Опинившись в Німеччині, НЕ ПОДАВАЙТЕ ЗАЯВКУ НА ПРИБУТКУ!

Громадяни України належать до особливої ​​категорії біженців, які відповідно до пункту 24 німецького законодавства користуються обмеженим правом проживання (один рік, до 3 років), проходять процедуру реєстрації в органах влади та можуть негайно приступити до роботи.

Німецька держава надає вам житло та право на роботу негайно.

За будь-якою інформацією та роз’ясненнями, будь ласка, не соромтеся зв’язуватися зі мною.
📞 004915163405054
Електронна пошта: anca_cozmuta@yahoo.com

Разом із моєю подругою Каріною Константинеску Матітою Чис, носієм української мови, місцева німецька влада та я (уповноважений перекладач з німецької мови) перебуваємо у розпорядженні зацікавлених громадян України, абсолютно всім, що означає «український статус біженця». ".

Наша робота ДОБРОВІЛЬНА!! (оплата на небесах 😇)

Моя дорога Карино, будь ласка, переведіть мій пост українською, щоб прямо до людей дійти.

Разом ми досягаємо успіху!
 
banner
Departament Libertate Religioasă
INFORMARE
Săptămâna aceasta va avea loc întalnire la nivelul Ministerului Apărării Naționale pentru clarificarea statutului de necombatant a membrilor Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea. Vom reveni cu informații despre demersul pe care trebuie să-l facă membrii bisericii noastre.
 
Unsubscribe
© 2022 All rights reserved.
Uniunea de Conferințe a Bisericii Adventiste de Ziua a Șaptea
Voluntari, strada Erou Iancu Nicolae nr. 38-38A, județul Ilfov, 077190, România.