View this email online
Resurse pentru slujire #236
17 martie 2022
Sumar
­čÖĆ Mesajul pre╚Öedintelui ÔÇô 18 martie 2022
­čç║­čçŽ Oaspe╚Ťi ucraineni la serviciile divine
­čĹë Instruire misionar─â ├«n acest Sabat
­čôŹ Campania de implicare total─â a credincio╚Öilor din Bac─âu, 1-10 aprilie 2022
­čĹë Recens─âm├ónt ÔÇö etapa autorecenz─ârii
­čç║­čçŽ Misiune ├«ndeplinit─â ├«n Cern─âu╚Ťi! ÔÇö CONVOI UMANITAR ADRA ├«n Ucraina
­čô║ Care e p─âcatul pe care Dumnezeu NU ├«l iart─â? | Hope Discovery
­čĹë Resurs─â ÔÇô Prezent─âri ╚Ötiin╚Ťifice despre implica╚Ťiile geologice ale potopului
­čô║ Cazul dr. John Kellog | Podcast #4 Istorie adventist─â
­čô║ Podcasturi Autentic
­čç║­čçŽ Frica de r─âzboi | Cum s─â nu ni se tulbure inima? | Semnele Timpului
­čç║­čçŽ De unde aprindem speran┼úa ├«n vreme de r─âzboi | Semnele Timpului
­čĹë Clipuri video Gr─âdini╚Ťa ╚Öi Primara | ╚ścoala de Sabat copii
­čĹë Povestirea copiilor de la ora 11:00
­čç║­čçŽ Decontare cheltuieli persoane fizice pentru hrana refugia╚Ťilor
 
banner
Presedinte
Mesajul pre╚Öedintelui ÔÇô 18 martie 2022
├Än acest mesaj video, pastorul Aurel Nea╚Ťu transmite aspecte din activitatea de binefacere a Bisericii pentru ucraineni. Pre╚Öedintele anun╚Ť─â Congresul Medical Adventist ╚Öi d─â informa╚Ťii despre vizita sa de lucru ├«n Slovenia.

Videoul se ├«nregistreaz─â diminea╚Ť─â ╚Öi va fi publicat vineri seara.
BLOG
Facebook
Instagram
 
banner
Ucraina
Oaspe╚Ťi ucraineni la serviciile divine
Ne-am dori ca eforturile concrete pentru refugia╚Ťii ucraineni s─â fie sim╚Ťite ╚Öi ├«n cadrul serviciilor divine, atunci c├ónd persoane sau familii de refugia╚Ťi particip─â ca vizitatori la programul Bisericii. V─â propunem s─â avem o atitudine cald─â ╚Öi s─â ne asigur─âm c─â ├«n╚Ťeleg mesajul prin traducere de la amvon sau de l├óng─â ei. De asemenea, s─â preg─âtim un moment de rug─âciune cu ╚Öi pentru ei.

ÔÇ×Dac─â un str─âin vine s─â locuiasc─â ├«mpreun─â cu voi ├«n ┼úara voastr─â [...], s─â-l iubi┼úi ca pe voi ├«n┼čiv─â [...]" (Leviticul 19:33,34).
 
banner
Instruire
Instruire misionară în acest Sabat
Povestea mea în trei minute (cum să dai o mărturie personală eficientă)

Descriere: V─â invit─âm la un seminar de instruire misionar─â pe Zoom, s├ómb─ât─â, 19 martie, ora 18:00, cu pastorul Florian Ristea (coordonatorul misiunii adventiste la nivel european, directorul Departamentului ╚ścoala de Sabat ╚Öi Lucrare Personal─â la Diviziunea Inter-European─â).

Cine poate participa? Misionari, colportori, slujba╚Öi ai Bisericii, responsabili cu lucrarea personal─â ╚Öi comunicarea, asisten╚Ťi sociali, voluntari.

https://zoom.us/j/97112081739?pwd=MjRXNk93cU96SFdYdGlwU0ZLZkExUT09
Meeting ID: 971 1208 1739 Passcode: 064803
Zoom meeting
 
banner
Evanghelizare
Campania de implicare totală a credincioșilor din Bacău, 1-10 aprilie 2022
Stima╚Ťi colegi, slujba╚Öi ╚Öi voluntari,

Continu─âm preg─âtirile pentru campania din Bac─âu. Ne-am rugat ├«n fiecare diminea╚Ť─â ╚Öi sear─â ╚Öi v─â invit─âm s─â v─â al─âtura╚Ťi grupei mici de rug─âciune.

Au fost ├«ntrevederi cu reprezentan╚Ťi de la Consiliul Jude╚Ťean Bac─âu. S─âpt─âm├óna trecut─â am lucrat pentru organizarea spitalului mobil, concert, materiale promo╚Ťionale ╚Öi documente, s─âlile de prezent─âri ╚Öi partea de program al conferin╚Ťelor (desf─â╚Öur─âtor, moderare).

├Äntregim echipele de lucru pentru produc╚Ťie. Fix─âm programul de zile, ├«n func╚Ťie de discu╚Ťiile cu reprezentan╚Ťii autorit─â╚Ťilor locale ╚Öi ├«ncep├ónd de s─âpt─âm├óna viitoare ve╚Ťi putea avea imaginea complet─â a fiec─ârei zile, cu toate propunerile ╚Öi activit─â╚Ťile, de diminea╚Ťa p├ón─â seara.

S-au contactat unele prim─ârii din lista celor 20 pentru sprijinirea persoanelor defavorizate. Materiale de contact au fost trimise c─âtre organizatori.

Unele programări pentru serviciile și evenimentele gratuite s-au deschis, altele sunt în așteptare pentru momentul potrivit.

Dac─â pe l├óng─â pliantele trimise dori╚Ťi s─â oferi╚Ťi ╚Öi invita╚Ťii tip─ârite pentru conferin╚Ťele biblice ╚Öi concert, putem deschide o comand─â.

De săptămâna viitoare, credincioșii adventiști se vor putea înscrie pentru seminarele de misiune și redeșteptare de la biserica din Bacău.

E necesar─â prezen╚Ťa tuturor, ├«n fiecare zi a campaniei. R─âm├ónem ├«mpreun─â!

ÔÇ×Acela care a ├«nceput ├«n voi aceast─â bun─â lucrare o va ispr─âvi p├ón─â ├«n ziua lui Isus HristosÔÇŁ (Filipeni 1:6).
Materiale de promovare
 
banner
Comunicare
Recensământ - etapa autorecenzării
Stima╚Ťi fra╚Ťi,

Readucem ├«n aten╚Ťia dumneavoastr─â recens─âm├óntul care se desf─â╚Öoar─â ├«n aceast─â perioad─â ├«n Rom├ónia. ├Äncep├ónd cu data de 14 martie 2022 a ├«nceput etapa autorecenz─ârii online, care va dura p├ón─â pe data de 15 mai 2022.

├Än acest sens v─â rug─âm s─â accesa╚Ťi acest LINK ╚Öi s─â completa╚Ťi online formularul de pre├«nregistrare. Acest formular va fi completat de c─âtre o singur─â persoan─â pentru to╚Ťi membrii din gospod─ârie. ├Än urma complet─ârii formularului de pre├«nregistrare, fiecare membru va primi pe adresa de e-mail furnizat─â un link c─âtre chestionarul s─âu individual.

├Än urma valid─ârii chestionarelor completate cu date ╚Öi transmise se va emite o dovad─â de autorecenzare care se poate accesa pe site-ul www.recensamantromania.ro, Sec╚Ťiunea ÔÇ×Verificarea autorecenz─âriiÔÇŁ.

Toate persoanele care participă la etapa autorecenzării vor primi o zi liberă plătită în următoarele 12 luni.

Reamintim poten╚Ťialele beneficii pentru comunitatea adventist─â prin participarea la recens─âm├ónt ╚Öi declararea apartenen╚Ťei la cultul adventist.

Participarea la recens─âm├ónt a tuturor membrilor adventi╚Öti de ziua a ╚Öaptea, precum ╚Öi a simpatizan╚Ťilor bisericii noastre, ╚Öi declararea religiei vor avea implica╚Ťii benefice pentru comunitatea noastr─â din ╚Ťar─â prin eviden╚Ťierea prezen╚Ťei adventiste atunci c├ónd se elaboreaz─â proiecte locale ╚Öi na╚Ťionale relevante, prin distribuirea corect─â ╚Öi eficient─â a fondurilor bugetare, prin ob╚Ťinerea anumitor beneficii locale (spre exemplu, loc pentru cimitirul adventist ├«n cimitirul local), precum ╚Öi ├«n domeniul educa╚Ťiei (spre exemplu, num─âr mai mare de clase pentru ╚Öcolile adventiste) ╚Öi proiecte de s─ân─âtate ├«n care biserica este implicat─â. De asemenea, ├«n localit─â╚Ťile ├«n care trei persoane sau mai pu╚Ťine declar─â apartenen╚Ťa la Biserica Adventist─â de Ziua a ╚śaptea, datele personale vor fi protejate, ├«ns─â se va consemna prezen╚Ťa adventist─â ├«n respectiva comunitate.

Pe această cale, încurajăm bisericile locale ca, prin intermediul tinerilor și a personalului din departamentele tehnice din biserici, să ofere sprijin și îndrumare persoanelor vârstnice și celor care au nevoie de suport în completarea chestionarelor de autorecenzare.

V─â reamintim faptul c─â participarea la recens─âm├ónt este o ├«ndatorire civic─â ╚Öi legal─â, dar ╚Öi o obliga╚Ťie pentru toate persoanele.
Autorecenzare
 
banner
ADRA România
Misiune ├«ndeplinit─â ├«n Cern─âu╚Ťi! Dup─â 36 de ore, al 11-lea CONVOI UMANITAR ADRA ├«n Ucraina a ajuns acas─â
Donarea ├«n scop umanitar a celor peste 20 tone de produse, ├«n cadrul Proiectului ÔÇ×Speran╚Ť─â pentru UcrainaÔÇŁ, implementat de c─âtre ADRA Rom├ónia, s-a realizat ca urmare a solicit─ârii Organiza╚Ťiei ÔÇ×Conferin╚Ťa de Vest BucovinaÔÇŁ cu sediul ├«n Cern─âu╚Ťi. Zecile de mii de produse donate (produse de igien─â, alimente, haine, detergent, alimente pentru g─âtit, produse de prim ajutor, medicamente ╚Öi suplimente alimentare), cu o valoare de peste 36.000 de euro, transportate ├«n ziua de 13.03.2022, ├«n 13 autoutilitare cu ajutorul a 34 de voluntari ADRA Rom├ónia, au ajuns ├«n Ucraina, la Cern─âu╚Ťi, produsele fiind folosite pentru refugia╚Ťii ucraineni caza╚Ťi at├ót ├«n centrele din raionul Cern─âu╚Ťi, c├ót ╚Öi din zona Kievului.

Al 11-lea CONVOI UMANITAR ADRA Rom├ónia ÔÇ×Speran╚Ť─â pentru UcrainaÔÇŁ, desf─â╚Öurat ├«n Bucovina, s-a bucurat de prezen╚Ťa echipelor ADRA Interna╚Ťional, ADRA Bulgaria, ADRA Ungaria ╚Öi ADRA Ucraina, to╚Ťi membrii ajung├ónd ├«n siguran╚Ť─â acas─â. Pre╚Ťuirea noastr─â ╚Öi r─âsplata de sus!

Asisten╚Ťa umanitar─â de urgen╚Ť─â pentru refugia╚Ťi realizat─â de c─âtre voluntarii ADRA Rom├ónia continu─â at├ót la punctele de frontier─â cu Ucraina ╚Öi Republica Moldova, c├ót ╚Öi ├«n Gara de Nord din Bucure╚Öti ╚Öi alte g─âri din ╚Ťar─â.

ADRA.ro / Slujim umanit─â╚Ťii astfel ├«nc├ót to╚Ťi s─â convie╚Ťuiasc─â a╚Öa cum Dumnezeu a pl─ânuit.
Citește mai departe
 
banner
Seria: Biblia pe ├«n╚Ťelesul t─âu
Care e păcatul pe care Dumnezeu NU îl iartă?
Vizioneaz─â episodul
 
Care este p─âcatul de neiertat? ├Än aceast─â serie - Biblia pe ├«n╚Ťelesul t─âu - ne propunem s─â r─âspundem la cele mai frecvente ├«ntreb─âri legate de Biblie.

Urm─âri╚Ťi episodul, trimite╚Ťi-l c─âtre comunit─â╚Ťile dumneavoastr─â (grupuri de WhatsApp, grupuri de Facebook etc.) ╚Öi ├«ncuraja╚Ťi-i pe membrii dumneavoastr─â s─â distribuie aceast─â resurs─â extrem de important─â c─âtre prietenii ╚Öi cunoscu╚Ťii lor. Biblia este autentic─â ╚Öi are putere ╚Öi azi s─â schimbe inimile oamenilor!
banner
 
banner
Studii Biblice
Resurs─â ÔÇô Prezent─âri ╚Ötiin╚Ťifice despre implica╚Ťiile geologice ale potopului
Fratele Dumitru Gherghiceanu, prezbiter al Bisericii Adventiste din C├ómpina (M─âr─â╚Öe╚Öti), sus╚Ťine prezent─âri ╚Ötiin╚Ťifice despre implica╚Ťiile geologice ale potopului. Pasionat de geologie ╚Öi colec╚Ťionar de roci ╚Öi fosile, fratele Gherghiceanu este dispus s─â r─âspund─â invita╚Ťiilor din biserici ╚Öi ╚Öcoli pentru a promova crea╚Ťionismul.

├Äntruc├ót studiile biblice din trimestrul urm─âtor sunt bazare pe cartea Geneza, credem c─â raportul biblic despre potop poate fi ├«n╚Ťeles ╚Öi prin intermediul explica╚Ťiilor ╚Ötiin╚Ťifice. Prezent─ârile vor fi ├«nso╚Ťite de fotografii de roci ╚Öi fosile din colec╚Ťia personal─â ╚Öi se vor baza, de asemenea, pe observa╚Ťiile f─âcute ├«n bogata carier─â profesional─â (doctor ├«n ╚Ötiin╚Ťe tehnice, 20 de ani de experien╚Ť─â ├«n cercetare tehnologic─â ╚Öi proiectare, 15 ani pe pozi╚Ťii manageriale ├«n cadrul OMV Petrom, redactor-╚Öef al Revistei Rom├óne de Petrol, zeci de articole ╚Ötiin╚Ťifice publicate ├«n ╚Ťar─â ╚Öi peste hotare, premii de expert la nivel na╚Ťional ╚Öi interna╚Ťional).

Seminarul este o mare oportunitate pentru ├«n╚Ťelegerea crea╚Ťionismului ╚Öi con╚Ťine informa╚Ťii despre coloana stratigrafic─â, distribu╚Ťia ╚Öi dilema fosilelor, formarea depozitelor de roci ╚Öi a z─âc─âmintelor de hidrocarburi, cum s-a derulat cataclismul potopului, dinamica de erup╚Ťii ╚Öi cutremure ale acestuia ╚Öi consecin╚Ťele lui p├ón─â ast─âzi.

Contact:
Dumitru Gherghiceanu
E-mail: dumitru.gherghiceanu@gmail.com
Telefon 0723 157 573.
Prezentare video
 
banner
Podcast #4 Istorie adventist─â
Cazul dr. John Kellog
Anul 1901 a fost pentru Biserica Adventist─â de Ziua a ╚śaptea anul ├«n care ├«ntreaga activitate administrativ─â a bisericii a fost reorganizat─â. P─ârea c─â un suflu nou va fi sim╚Ťit de acum ├«n toate ramurile lucr─ârii. Dar anii ce vor urma vor aduce trei crize majore: Sanatoriul Battle Creek va fi mistuit de fl─âc─âri, la fel ╚Öi Editura Review and Herald, iar doctorul John Kellog va publica o carte cu idei panteiste: Templul viu. Cum va interveni Dumnezeu ├«n rezolvarea acestor crize? Cum a reu╚Öit biserica s─â treac─â peste aceste provoc─âri ╚Öi s─â ├«╚Öi continue misiunea? Ce ve╚Öti bune ne poate aduce aceast─â istorie pentru crizele prin care trecem ast─âzi?

Video va fi publicat sâmbătă la linkul de mai jos.
Vizionare podcast
 
banner
Podcast Autentic
Ultimele podcasturi
Mai jos, ultimele dou─â m─ârturii Autentic din playlistul ÔÇ×Vie╚Ťi transformateÔÇŁ. Sunt utile pentru cre╚Öterea credin╚Ťei, dac─â le promova╚Ťi ca link c─âtre prietenii interesa╚Ťi de puterea Bibliei.
C─ât─âlin Brehoiu
Ciprian Pulbere
 
banner
Semnele Timpului
Frica de r─âzboi | Cum s─â nu ni se tulbure inima?
Când frica de război ne-ar cuprinde gândurile, să nu uităm că nu suntem singuri, că Dumnezeu va pune capăt suferinţei și ne va oferi o viaţă nouă și veșnică.
SemneleTimpului.ro
 
banner
Semnele Timpului
De unde aprindem speranţa în vreme de război
╚śtim cum s─â facem lucruri fire╚Öti ├«n timp de pace, dar cum s─â ne continu─âm via┼úa ╚Öi s─â ne p─âstr─âm speran┼úa ├«n vreme de r─âzboi?
SemneleTimpului.ro
 
banner
Departamentul Slujirea copiilor
Povestirea din studiile biblice pentru copii
GraceLink Gr─âdini╚Ťa #12. Avram vine in ajutor
GraceLink Primara #12. Lasati copilasii sa vina la Mine
 
banner
Slujirea copiilor
Povestirea copiilor de la ora 11:00, 19 martie 2022
Descarc─â
 
banner
Comunicare
Decontare cheltuieli persoane fizice pentru hrana refugia╚Ťilor
Stima╚Ťi fra╚Ťi,

Av├ónd ├«n vedere situa┼úia generat─â de agresiunea militar─â rus─â din Ucraina, au fost analizate situa┼úia din ╚Ťara vecin─â ┼či implica┼úiile acesteia pentru interesele Rom├óniei, at├ót ├«n planul securit─â┼úii, c├ót ┼či politic, ┼či umanitar, ┼či Guvernul Rom├óniei a stabilit s─â fie ├«ntreprinse, ├«n continuare, demersuri ├«n vederea asigur─ârii de sprijin ┼či asisten┼ú─â umanitar─â pentru asigurarea unor condi╚Ťii adecvate pentru anumite categorii de cet─â┼úeni str─âini sau apatrizi afla┼úi ├«n situa┼úii deosebite, proveni┼úi din Ucraina ╚Öi care nu solicit─â o form─â de protec╚Ťie ├«n Rom├ónia - azilul.

În acest sens, Guvernul a decis următoarele:

Art. 1 alin. (10) din OUG 15/2022: Persoanele fizice care g─âzduiesc cet─â┼úeni str─âini sau apatrizi afla┼úi ├«n situa┼úii deosebite, proveni┼úi din zona conflictului armat din Ucraina, beneficiaz─â de decontarea din bugetele Inspectoratelor Jude┼úene pentru Situa┼úii de Urgen┼ú─â/Inspectoratului pentru Situa┼úii de Urgen╚Ť─â Bucure┼čti-Ilfov a cheltuielilor cu hrana ├«n valoare de 20 de lei/zi/persoan─â g─âzduit─â. Mecanismul de decontare se stabile┼čte prin hot─âr├óre a Guvernului.
Mecanismul de decontare a acestor cheltuieli cu hrana în valoare de 20 de lei/zi/persoană găzduită a fost stabilit prin HG 336/2022, care prevede următoarele:

1. Persoanele fizice depun ├«n primele 3 zile lucr─âtoare ale fiec─ârei luni pentru luna precedent─â, la prim─âriile pe raza c─ârora se afl─â locuin╚Ťa ├«n care sunt g─âzduite persoanele provenite din Ucraina, o cerere.

2. Cererea trebuie s─â cuprind─â urm─âtoarele elemente:
a. num─ârul persoanelor g─âzduite;
b. numele ╚Öi prenumele acestora ╚Öi localit─â╚Ťile din care ace╚Ötia declar─â c─â provin (├«nso╚Ťite de copii ale actelor de identitate ÔÇô ex. pa╚Öaport, carte de identitate);
c. intervalul de timp pentru care se solicit─â decontarea cheltuielilor cu hrana.

- Cererea va fi ├«nso╚Ťit─â de o declara╚Ťie pe propria r─âspundere cu privire la realitatea informa╚Ťiilor cuprinse ├«n cerere, copia actului de identitate al solicitantului ╚Öi documente care atest─â dreptul de folosin╚Ť─â asupra locuin╚Ťei ├«n care sunt g─âzduite persoanele refugiate.

- Cererea se depune de c─âtre o singur─â persoan─â pentru aceea╚Öi locuin╚Ť─â.

- Cererile depuse dup─â termenul prev─âzut la punctul 1 (primele 3 zile lucr─âtoare) se solu╚Ťioneaz─â ├«n luna urm─âtoare.

- Prim─âriile care au primit cereri, prin serviciile sociale, pot efectua verific─âri privind realitatea informa╚Ťiilor din cererile depuse de persoanele fizice care g─âzduiesc refugia╚Ťi.

├Än final, v─â rug─âm s─â reg─âsi╚Ťi ├«n ata╚Öament modelul de cerere de decontare a cheltuielilor, precum ╚Öi modelul de declara╚Ťie pe proprie r─âspundere.
Descarc─â documente
 
 
Newsletter Biserica local─â
www.advent.ist/236
 
Unsubscribe
┬ę 2022 All rights reserved.
Uniunea de Conferin╚Ťe a Bisericii Adventiste de Ziua a ╚śaptea
Voluntari, strada Erou Iancu Nicolae nr. 38-38A, jude╚Ťul Ilfov, 077190, Rom├ónia.